Past Results

CMU Rowing Club 2018 Fall Race Results

October 21, 2018
  • Head of the Occoquan (Fairfax Station, VA)

    Event Lineup Result
    Women's Championship 1x Brenda Mittelbuscher 3rd 25:59.92
    Collegiate Varsity Men's 8+ Vishnu Raghaven, Jacob Fondriest, Kevin Bender, Nothani Bryant, Tony Lu, Nick Jones, Vinay Mitta, Nikolai Flowers; Erin Kavanagh 15th 16:19.37
    Collegiate Varsity Women's 8+ Sophie Breedlove, Kaylyn Clairmont, Nicole Matis, Isabel Joyce, Marissa Engle, Mabel Bartlett, Justine Olshan, Molly Flanagan; Julian Tutuncu-Macias 6th 18:04.91
    Collegiate Frosh/Novice Men's 4+ David Russell, Nick Acuna, Joe Caulkins, Frank Zhang; Neha Joshi 3rd 19:19.55
    Collegiate Frosh/Novice Women's 4+ Elizabeth Carney, Victoria Dean, Cindy Qin, Drishika Dugar; Gillian Nolan 7th 22:59.22
    Collegiate Frosh/Novice Men's 8+ David Russell, Nick Acuna, Frank Zhang, Ayaan Hussain, Jason Chang, Karl Xiao, Claas Meiners, Varun Chouthkanthiwar; Joe Caulkins 14th 20:32.28
    Collegiate Frosh/Novice Women's 8+ Elizabeth Carney, Shai Bhardwaj, Neha Joshi, Yiying Liu, Cathy Su, Nikhita Subbiah, Cindy Qin, Gillian Bartholomew; Isabel Joyce 20th 24:27.24
    Men's Collegiate Varsity 4+ Vinay Mitta, Nothani Bryant, Kevin Bender, Nikolai Flowers; Sarah Simon 19th 19:36.73
    Men's Collegiate Varsity 4+ Jacob Fondriest, Nothani Bryant, Kevin Bender, Tony Lu; Gillian Nolan 22nd 21:39.74
    Women's Collegiate Varsity 4+ Sophie Breedlove, Marissa Engle, Nicole Matis, Mabel Bartlett; Erin Kavanagh 2nd 19:20.75
  • Head of the Schuylkill (Philadelphia, PA)

    Event Lineup Result
    Mens Championship Fours w/Cox Jacob Fondriest, Nothani Bryant, Kevin Bender, Tony Lu; Erin Kavanagh 25th 15:43.9
    Womens Championship Fours w/Cox Sophie Breedlove, Marissa Engle, Nicole Matis, Mabel Bartlett; Julian Tutuncu-Macias 17th 16:25.6
    Mens Club Championship Eights Vishnu Raghaven, Jacob Fondriest, Kevin Bender, Nothani Bryant, Tony Lu, Nick Jones, Vinay Mitta, Nikolai Flowers; Erin Kavanagh 27th 13:24.5
    Womens Club Championship Eights Sophie Breedlove, Kaylyn Clairmont, Nicole Matis, Sandy Sun, Marissa Engle, Isabel Joyce, Justine Olshan, Mabel Bartlett; Julian Tutuncu-Macias 21st 14:49.3
  • Head of the Ohio (Pittsburgh, PA)

    Event Lineup Result
    Women's Adaptive PR2 1x (shortened course) Erin Kavanagh 1st 10:08.3
    Women's Open 1x Brenda Mittelbuscher 3rd 17:03.5
    Women's Open 8+ Sophie Breedlove, Marissa Engle, Sandy Sun, Kaylyn Clairmont, Justine Olshan, Isabel Joyce, Mabel Bartlett, Molly Flanagan; Julian Tutuncu-Macias 3rd 12:39.4
    Men's Collegiate Novice 8+ Nick Acuna, Joe Caulkins, Karl Xiao Zetian, Ayaan Hussain, Frank Zhang, Nithin Chandra Ravi, Jason Chang, Varun Chouthkanthiwar; Erin Kavanagh 4th 15:26.1
    Mixed Masters 8+ Brendan White, Alyssa Meyer, Julia Embody, Rachel Chang, Dmitriy Yakubov, Cheyenne Bell, Will Milner, Shreya Gupta; Gillian Nolan 3rd 13:19.2
    Men's Open 2- Vinay Mitta, Nikolai Flowers 1st 13:21.6
    Men's Open 2- Nothani Bryant, Kevin Bender 2nd 13:37.1
    Men's Open 2- Vishnu Raghaven, Eric Peet 3rd 14:00.9
    Men's Open 1x Tony Lu 8th 15:06.4
    Women's Open 2x Sophie Breedlove, Isabel Joyce 3rd 14:38.6
    Women's Open 4+ Sandy Sun, Kaylyn Clairmont, Mabel Bartlett, Molly Flanagan; Julian Tutuncu-Macias 4th 14:11.6
    Women's Open 4+ (Alumni) Laura Caton, Alyssa Meyer, Ali McNulty, Julia Embody; Gillian Nolan 8th 15:00.5
    Men's Open 8+ Vinay Mitta, Kevin Bender, Jacob Fondriest, Nothani Bryant, Tony Lu, Nick Jones, Hugh Cheon, Nikolai Flowers; Erin Kavanagh 2nd 11:40.7
    Women's Open 4x Justine Olshan, Nicole Matis, Brenda MittelBuscher, Marissa Engle 1st 14:13.5